OBKLADY - Babské recepty

 

SOĽ A JEJ VYUŽITIE V ĽUDOVOM LIEČITEĽSTVE

Už naši predkovia vedeli, že sa bez soli nezaobídu ani tie hoviadka. Už odpradávna soľ a jej rôzne zmesi využívali aj v ľudovom liečiteľstve.

V súčasnosti ju poznáme najčastejšie iba ako potrebnú ingredenciu k jedlám. Pre človeka je aj životne dôležitá, i keď jej nadmerné požívanie sa naopak, môže pre telo stať jedom. Naše babičky však mali zaručené recepty, ako soľ využiť nielen v kuchyni...

KUCHYNSKÁ SOĽ
Obe zložky kuchynskej soli – sodík a chlorid – upravujú tlak tekutín v organizme, chránia pred väčšou stratou vody a regulujú tráviaci systém. Pri vonkajšom použití pôsobí prekrvujúco, detoxikačne, osviežujúco.

SOĽNÉ OBKLADY 
Naplňte malé bavlnené vrecúško kuchynskou soľou a nahrejte ho v sporáku. Ohriate priložte na bolestivé ucho. Obklady môžete použiť aj proti opuchom - najprv soľ nasucho pražte a potom ňou naplňte bavlnené vrecko. Prikladajte na bolestivé miesta podľa potreby.

SLANÉ DETOXIKAČNÉ ZÁBALY
Sú vhodné ako pri celkovej očiste tela, tak aj pri ochoreniach z prechladnutia.
Ponorte najlepšie flanelovú košeľu alebo uterák do slanej vody (30g na liter vody). Dobre vyžmýkané si oviňte okolo tela, ľahnite si do postele a zabaľte sa do teplej deky. Asi za hodinu a pol sa začnete potiť, čo je signál, že sa aktivovala látková výmena. Soľný zábal pôsobí na organizmus veľmi silne, preto ho neodporúčame používať veľmi oslabeným, chorým ľuďom.

PREKRVUJÚCE ZÁBALY NA NOHY
Obdobou predošlých zábalov na telo, sú zábaly na nohy. Hodia sa najmä pre tých čo trpia na „studené nohy“.
Do toho istého pomeru vody namočíme ponožky, dobre vyžmýkame, dáme si ich na nohy a zabalíme do sucha (alebo si natiahneme ešte jedny suché ponožky). Necháme pôsobiť aspoň hodinu. Potom osprchujeme vlažnou sprchou. Táto kúra dobre pôsobí aj pri problematických stavoch dny (opuchy a zápaly prstov).

PROSTRIEDOK PROTI BRADAVICIAM
Polievkovú lyžicu soli zmiešajte s polievkovou lyžicou octu. Niekoľkokrát denne touto zmesou potierajte bradavice až do vymiznutia.

SLANÝ OLIVOVÝ OLEJ
Starý domáci recept je výborný na mierne popáleniny. Soľ zmiešajte s olejom v pomere 1:3 a zmesou potierajte boľavé miesta, zabráni vzniku škvŕn po popálení. Nepoužívajte na otvorené rany!

MORSKÁ SOĽ
Je známa ako bohatý zdroj rôznych zdraviu prospešných minerálov, najmä horčíku a draslíku. Odporúča sa používať ju nielen na vnútorné (v kuchyni) ale aj na vonkajšie použitie. Najúčinnejšia je soľ z Mŕtveho mora, ktorá sa osvedčila najmä pri kožných ochoreniach, ochoreniach dýchacích ciest, reume či nervovom vyčerpaní.

PEELING NA TELO
Ak chcete dosiahnuť nielen jemnú a hladkú pleť, ale aj prekrvenie a detoxikáciu tela, doprajte si raz za čas soľný peeling. Na vlhkú pokožku si naneste hrubú vrstvu morskej soli a jemne ju trite. Tvár však vynechajte. Osprchujte sa vlažnou vodou. Ak máte problémy s veľmi suchou a svrbivou pokožkou, skúste zmiešať soľ s olivovým olejom v pomere 2:1 a touto zmesou potierajte rovnomerne celé telo. Napokon sa osprchujte.

SOĽNÝ RELAXAČNÝ KÚLPEĽ
Kúpeľovú soľ z Mŕtveho mora (dostať v drogériách, lekárňach) najprv rozpusťte v malom množstve teplej vody. Na vaňu stačí okolo 300 – 500 g. Slaný koncentrát nalejte do 36 až 38 stupňov Celzia teplej vody. Poležte si v nej asi štvrťhodinku, potom sa osprchujte, zabaľte do osušky a ešte aspoň hodinku relaxujte v posteli. Kúpeľ podporuje dobrý spánok, je vhodný pri zápalových ochoreniach kĺbov, reume a celkovom vyčerpaní.

MASKA Z MORSKEJ SOLI
Soľ zmiešajte s medom v pomere 1:1 a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Maska prekrvuje, otvára póry a zároveň čistí pleť.

KYSLO-SLANÝ MED
Recept používaný už v starovekom Grécku ako kloktadlo pri bolestiach v hrdle. Tiež sa zvonka natieral pri bolestiach kĺbov a chrbtice či pri vyskočených stavcoch. Je výborný aj na rozpúšťanie hlienov. Zmiešajte 30g morskej soli, 100ml octu, 200ml vody a 300g medu. Na miernom ohni zvarte, naplňte do pohárov a nechajte vychladnúť. Používajte podľa potreby.